Nawigacja
Propozycje książek wartych przeczytania
Napisane przez  Beata Wica-Deik Beata Wica-Deik Napisane przezdnia  02-10-2012 20:47 02-10-2012 20:47 547  czytań 547 czytań  0 komentarzy 0 komentarzy
printer

Obrazy artykułów: bib-kimjestessebastianie.jpgKsiążka Haliny Olczak-Moraczewskiej „Kim jesteś, Sebastianie?” opowiada historię adoptowanego chłopca, któremu w życiu niczego nie brakuje, ma kochającą rodzinę, jest przystojny, uczy się w prywatnym liceum i pewnego dnia w jego życie wkracza pani Zdzisława Partek z synem Jaśkiem. Kobieta została gospodynią Państwa Majewskich, jednak nie umiała gotować, ani sprzątać, a zakupione jedzenie znikało w tajemniczych okolicznościach, podobnie jak biżuteria pani domu. Szantażem wymusza kolejne ustępstwa w stosunku do swojej osoby. Kim jest Sebastian, kim jest Jasiek i dlaczego rodzice nie chcą zwolnić gosposi? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w książce.

Ta powieść dla młodzieży zachwyci niejednego czytelnika.

 

Od wielu lat książki Erica-Emmanuela Schmitta cieszą się uznaniem wśród czytelników. Jego najbardziej znaną i lubianą powieścią jest „Oskar i pani Róża”, która weszła nawet do kanonu lektur szkolnych. Jednak ja wybrałam dla Was kilka innych jego dzieł.

Jako pierwszą przedstawię książkę pod tytułem „Odette i inne historie miłosne”. Przedstawione są w niej wzruszające historie kilku kobiet. Od milionerki Wandy, której udało się wyrwać z nędzy, mimo, że nigdy nie poznała ojca, jej matką była narkomanka, a młodość spędziła w domu dla trudnej młodzieży, skąd uciekła, aby spełnić swe marzenia. Do historii Olgi i Tatiany, które w obozie pracy na Syberii walczyły o każdą chwilkę normalności.

Obrazy artykułów: bib-odette.jpg

 

„Dziecko Noego” to książka niezwykła i opowiada prawdziwą historię, której początek rozgrywa się w okupowanej przez Niemców Belgii, gdzie katolicki ksiądz ukrywa żydowskie dzieci, pragnąc ocalić je od zagłady, a epilog ma miejsce we współczesnym, ogarniętym wojną Izraelu, gdzie walczą ze sobą nawet dzieci (patrz: konflikt Izrael – Palestyna).

Obrazy artykułów: bib-dzieckonoego.jpg

 

Książką, która porusza problem wojny, toczącej się na naszych oczach, jest „Ulisses z Bagdadu”. Jest to powieść o świecie arabskim, konfliktach, zabierających wszystko. Saad Saad, co po arabsku oznacza „Nadzieja Nadzieja”, a po angielski brzmi jak „Smutny Smutny”, traci wszystko, by ratować rodzinę wyrusza w tułaczkę za chlebem. Jako czytelnicy możemy tylko obserwować jego walkę z okrutnym losem, otaczający wszystko terroryzm i śmierć głodową dzieci.

Obrazy artykułów: bib-ulisseszbagdadu.jpg

Proszę o recenzje, opinie, przemyślenia o powyższych propozycjach książkowych.

Dziękuję.

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.