Próbna ewakuacja szkoły

Jednym z elementów oceny, czy szkoła jest bezpieczna, jest umiejętne i sprawne ewakuowanie wszystkich znajdujących się w niej osób w razie zaistnienia takiej konieczności. Może to się zdarzyć np. w sytuacji wystąpienia pożaru. Wówczas zgodnie z drogą ewakuacji należy opuścić budynek szkoły, za co odpowiadają nauczyciele i liderzy klasowi, a następnie udać się na wyznaczony teren za boiskami. Pracownicy obsługi muszą odłączyć zasilanie elektryczne w całym budynku, nie wolno korzystać z windy, należy zamknąć koniecznie wszystkie okna oraz drzwi. To tylko niektóre z wytycznych jakimi należy się kierować podczas opuszczania budynku. Ważne jest również zachowanie spokoju i wykonywanie poleceń nauczycieli oraz odpowiednich służb, które się w szkole pojawią.

Nas odwiedziła w dniu ewakuacji próbnej (29.10.2012 r.) reprezentacja z Powiatowej Straży Pożarnej z Kartuz, z którą współpracujemy w zakresie ćwiczeń ewakuacyjnych. Na szczęście tego dnia nie padało, jednak uczniowie krótko przed ćwiczeniami zostali uprzedzeni o wyjściu, aby zdążyli założyć kurtki, gdyż mimo słońca było zimno. Kolejne ćwiczenia przewidziane na wiosnę nie zostaną już zapowiedziane i zobaczymy wówczas, na ile pamiętamy zasady zachowania się podczas opuszczania budynku szkoły w obliczu zagrożenia.