"O wolnościach dziecka"

Dnia 21 lutego 2012 r. z naszej szkoły udała się delegacja na jeden z cyklów konferencji "Nie ma dzieci - są ludzie", organizowanego na Uniwersytecie Gdańskim, w ramach obchodów roku Janusza Korczaka. W skład delegacji weszli: Klaudia Chmielecka z kl. IIIg, Agnieszka Szulc z kl. IIIf, Jakub Leszczyński z kl. IIIe, Kamil Felskowski z kl. IIId oraz pani Eliza Piotrowska - jako opiekun grupy.

Konferencja odbyła się w godzinach 10:00-15:00. Była ona podzielona na dwie części: inscenizacje i wykłady. Na początku, nastąpiło powitanie gości przez uczniów V Liceum Ogólnokształcącego. Warto wspomnieć że wszyscy Ci uczniowie, mieli koszulki z napisami "Nie chcę. Nie agresji." itp. Bardzo ciekawym pomysłem był program artystyczny dzieci z Przedszkola. Zyskali oni największe brawa ze wszystkich przedstawień. Następnym punktem był: montaż słowno-teatralny dziewcząt z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Było to bardzo wzruszające i chwytające za serce, ponieważ było ono utrzymane w przygnębiającej tonacji. Z ciekawością można było popatrzeć na inscenizację Sądu Koleżeńskiego Janusza Korczaka, również przygotowaną przez uczniów Liceum. Sąd przeniesiony w nasze realia wydawał się ciekawą koncepcją, lecz zdania na jego temat były podzielone. Jednym osobom się podobało, natomiast drudzy uważali go za zbyt sztuczny.

Po przerwie, którą niektórzy wykorzystali na zwiedzanie Uniwersytetu, nastąpiły konferencje naukowe. Jako pierwszy wystąpił Pan Marek Michalak - Rzecznik Praw Dziecka, z prezentacją pt. "Prawa dziecka - prawa człowieka". Pan Michał mówił bardzo przekonywająco i istotnie posiadał ogromną wiedzę na temat zaniedbywania praw dzieci.

Następnie oglądaliśmy film pt: "Strajk oczami kobiet. Nie byliśmy bohaterami." Był to film o kobietach w czasie strajku stoczniowców. Na temat filmu wypowiadała się pani Henryka Krzywonos, która zatrzymała tramwaje w trakcie strajku. Pani Iwona Guzowska również się wypowiadała i podarowała Panu Rzecznikowi dwie rękawice bokserskie. Salwy śmiechu wywołało to, że obie rękawice były lewe! Musiało dojść do pewnej pomyłki o której pani Iwona zapewne nie wiedziała.

Kolejnym naszym wykładowcą był pan dr Jan Orgelbrand, zastępca Inspektora Sanitarnego Kraju. Prezentował on wolność wykluczonych, czyli jak nam tłumaczył ludzi biednych, sierot i które były jednocześnie żydami. Szybko omówione zostało drama, jako kształcenie dziecka ku wolności, przez pana Adama Jagiełłę-Rusiłowskiego, ze względu na brak czasu.

Ku naszemu zdziwieniu wystąpiła jeszcze pani Dorota Zawadzka, znana bardziej jako "super niania". Jest ona doradcą społecznym Rzecznika Praw Dziecka. Przedstawiała nam zakres wolności dziecka w rodzinie. Rozśmieszyła nas również swoimi niektórymi zabawnymi historiami z życia.

Ostatnim wykładowcą był pan sędzia Jacek Ignaczewski z Sądu Rejonowego w Olsztynie ze swoim tematem "Odpowiedzialność dziecka za swoje słowa i czyny". Niewątpliwie ta ostatnia kwestia była bardzo ważna. I mamy nadzieje że dobrze ją przyswoiliśmy.

Bardzo się cieszyliśmy że mogliśmy uczestniczyć w tej konferencji.

Jakub Leszczyński, kl. IIIe