Światowy Dzień Zdrowia

Obrazy: aparat.gif7 kwietnia 2011 r. obchodziliśmy w naszym gimnazjum Światowy Dzień Zdrowia. Był to dzień zwieńczający szereg działań profilaktycznych, które działy się w szkole, w roku szkolnym 2010/2011. Warto przypomnień takie zagadnienia jak: bezpieczeństwo, AIDS, cyberprzemoc, prawa człowieka, używki (z dopalaczami włącznie), AH1N1, oraz kampanie: "Postaw na rodzinę", "Mam haka na raka - nowotwór płuca", "Od dziewczynki do kobietki", "Zachowaj Trzeźwy Umysł", a także happening na rzecz chorych na białaczkę.

7 kwietnia odwiedził nas zespół rockowy Na Ostatnią Chwilę z programem "Zabijemy używki na śmierć", w którym udział wzięła cała społeczność szkoły. Członkowie zespołu to perkusista Daniel Werner, gitarzysta Artur Olkowicz, wokalista i gitarzysta Andrzej Piasecki. Podczas koncertu muzycy mówili nam o problemach z uzależnieniami i o ich skutkach. Pokazali nam zdjęcia, początkowo śmieszne, ale potem gdy zobaczyliśmy skutki uzależnień od alkoholu i innych używek, zrobiło się strasznie i poważnie zarazem. Wokalista zespołu mówił nam też, jak rozpoznać podczas dyskoteki osobę, która miała kontakt z narkotykami, jak zachować się w sytuacjach, kiedy ktoś nieznajomy częstuje nas "jakimś" napojem lub daje nam do "spróbowania" substancję nieznanego pochodzenia. Mówiliśmy też o skutkach prowadzenia pojazdów mechanicznych po spożyciu alkoholu i innych używek.

Karol Abramowski, Robert Bober, Jakub Wesołowski i Kamil Szela brali udział w pokazie, który miał na celu pokazanie, jak zachowuje się ciało po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu. Dodatkowo członkowie zespołu zaprosili do wspólnego grania i śpiewania także naszych uczniów i nauczycieli. Hubert Szczypior grał na perkusji, a śpiewali m. in. Ania Brzeska, Kasia Łęcka, Magda Dolata, Karolina Woźniak, p. Jeremi Stępiński, p. Renata Belgrau, p. Emilia Syldatk, p. Mariusz Ros, p. Aldona Skorowska, p. Wiesława Płotka.

Była to jedna z tych lekcji profilaktyki, która na długo pozostanie w naszych sercach, a wnioski z niej będą towarzyszyć nam przez najbliższe lata.