Śladami Antoniego Abrahama
Uczniowie uczący się języka kaszubskiego oraz najbardziej zainteresowani swoim regionem wraz z nauczycielami: panią Danutą Pioch, Małgorzatą Kostuch i panią Anną Andryskowską wybrali się 2 grudnia 2009 roku na wycieczkę do Gdyni "Śladami Antoniego Abrahama".

Antoni Abraham był wielkim Kaszubą, zwanym "misjonarzem ducha polskiego", "królem polskim", "królem kaszubskim w maciejówce". Wspólnie z Tomaszem Rogalą byli uczestnikami konferencji wersalskiej, gdzie zabiegali o przynależność Pomorza do Polski.

O godzinie 11.00 wyjechaliśmy sprzed szkoły i po dwóch godzinach byliśmy na miejscu. Najpierw poszliśmy na cmentarz, na którym leży Antoni Abraham. Przy
jego grobie razem zmówiliśmy "Ojcze nasz" i zaśpiewaliśmy hymn kaszubski. Potem weszliśmy do kościoła pod wezwaniem świętego Michała Archanioła, a schodząc podziwialiśmy całą piękną panoramę Gdyni.

Kolejnym punktem wycieczki był budynek, gdzie od sierpnia 1920 r. Antoni Abraham mieszkał z rodziną. Frontową ścianę domku zdobi tablica pamiątkowa z napisem "Na tym skrawku ziemi znojnego żywota dokonał Antoni Abraham 1869-1923. Wielkiemu
synowi ludu kaszubskiego, niestrudzonemu bojownikowi o polskość Kaszub i przyłączenie Pomorza do Polski – wdzięczni Kaszubi". Dziś mieści się tam Muzeum Miasta Gdyni. Widzieliśmy wiele eksponatów z czasów Antoniego Abrahama. Następnie poszliśmy pod jego pomnik, przy którym zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia.

Następnym punktem była Kamienna Góra, z której było widać Zatokę Gdańską, falochron i fragment Półwyspu Helskiego. Przy nabrzeżu widzieliśmy okręt "Błyskawica" i żaglowiec szkoleniowy "Dar Pomorza". W końcu poszliśmy do kina na film "Rok 2012", który wywarł na nas duże wrażenie.

Cała ta wycieczka była bardzo udana. Wiele nas nauczyła i zobaczyliśmy nieznane nam
dotąd miejsca.
Weronika Damps, Ig