Warsztaty profilaktyczne dla pań

W dniu  05.06.2017 r. gościliśmy w szkole panią Małgorzatę Kamińską doktorantkę Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego na wydziale pielęgniarstwa. Pani Małgorzata spotkała się z uczennicami klas III oraz pracownikami szkoły. Spotkanie poświęcone było problematyce związanej z rakiem piersi i ryzykiem jego rozwoju.

Uczestnicy wysłuchali wykładu, mieli także możliwość zobaczenia zdjęć przedstawiających objawy pojawiające się  przy zaawansowaniu choroby oraz, co bardzo cenne, przeprowadzenia praktycznych ćwiczeń na fantomie.

Rak piersi jest nowotworem gruczołu sutkowego i jest jednym z najczęstszych nowotworów u kobiet. Wczesna diagnostyka pozwala uniknąć powikłań i przerzutów, co z kolei daje szanse na całkowite wyleczenie.

Do najważniejszych czynników ryzyka zachorowania na raka piersi zalicza się:

• wystąpienie raka piersi w przeszłości – zwiększa ryzyko wystąpienia raka w drugiej piersi 3-krotnie,
  • wystąpienie raka piersi w rodzinie – ryzyko jest szczególnie wysokie jeśli nowotwór wystąpił u krewnych pierwszego stopnia (mama, córka, siostra),
  • czynniki genetyczne – w ok. 5% przypadków raka piersi stwierdza się jego rodzinne występowanie,
  • wiek – ryzyko wzrasta wraz z wiekiem, szczególnie po 50 r.ż.,
  • czynniki hormonalne (długa ekspozycja na estrogeny) – kobiety, które rozpoczęły miesiączkowanie przed 12 r.ż., przebyły menopauzę po 55 r.ż.

Symptomy chorobowe i objawy raka piersi zależą od stopnia jego zaawansowania. Zarówno rak piersi, jak i nowotwór sutka w początkowym okresie rozwoju przebiegają najczęściej bezobjawowo i wówczas guza najczęściej wykrywa się podczas  profilaktycznej mammografii lub innego badania diagnostycznego. Rokowanie w raku sutka zależy od zaawansowania choroby, co podkreśla znaczenie wczesnego wykrycie, potrzeby znajomości oraz czujności na potencjalne objawy raka piersi.

Żródło: Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów im. Aliny Pienkowskiej S.A. Kazimierza Wielkiego 24/26 Poznań.

Mamy nadzieję, że wiedza i praktyczne umiejętności, zdobyte w czasie spotkania pozwolą na wzrost zachowań profilaktycznych związanych z rakiem piersi.

Szkolna Komisja ds. Promocji Zdrowia