Konferencja Szkół Promujących Zdrowie

Decyzją Pani Kurator Moniki Kończyk nasza szkołą została regionalnym koordynatorem działań związanych z promowaniem zdrowia. W związku z tym w dniu 25.05.2017 r.  w gimnazjum odbyło się spotkanie Szkół Promujących Zdrowie z powiatu chojnickiego, kartuskiego i kościerskiego.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych, szkół ponadgimnazjalnych, Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych oraz bursy. Gościliśmy przedstawicieli z Bącza, Chojnic, Glincza, Gołubia, Gotelpia, Gowidlina, Jelonka, Lisich Jam, Kamienicy Królewskiej, Kiełpina, Kościerzyny, Łęgu, Mściszewic, Niedamowa, Połczyna, Przyjaźni, Puzdrowa, Sierakowic, Skrzeszewa, Somonina, Stare Polaszki, Sulęczyna, Tuchlina Wiślinki, Żukowa. Łącznie w spotkaniu uczestniczyło 43 nauczycieli, którym  bardzo dziękujemy za przyjęcie zaproszenia.

Tematem przewodnim konferencji było zapoznanie z koncepcją SzPZ oraz bieżącymi informacjami dotyczącymi realizacji programu "Szkoła Promująca Zdrowie", w tym możliwości uzyskiwania Wojewódzkiego i Krajowego Certyfikatu "Szkoła Promująca Zdrowie". Prezentację na ten temat przedstawiła Ewa Wierzba – rejonowy koordynator SzPZ.

Prezentacja z konferencji

By przybliżyć działania związane z promocja zdrowia pracowników, pani Iwona Andraszewicz, koordynator Szkolnej Komisji Zdrowia w Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach przedstawiła założenia i wyniki pilotażowego projektu "Promocja zdrowia społeczności szkolnej", realizowanego w latach 2012–2015  przez nasza szkołę. Projekt koordynował Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie i wzięło w nim udział 21 szkół z całej Polski.

Na zakończenie pani Anna Szejko-Gomułka ze Szkoły Podstawowej w Wiślince i pan Krzysztof Andryskowski – dyrektor Gimnazjum w Sierakowicach, przedstawili wyniki ankiety "Pomorska Mapa Motywacji Nauczycieli". Ankieta była opublikowana na stronie Kuratorium Oświaty w Gdańsku, a w badaniu ankietowym uczestniczyło 1475 nauczycieli.

Szkoła Promująca Zdrowie jest miejscem budowania dobrego klimatu społecznego sprzyjającego zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Dlatego zaprosiliśmy gości do wysłuchania krótkiego koncertu muzycznego w wykonaniu uczennic gimnazjum: Pauliny Górlikowskiej – śpiew, Małgorzaty Wróbel – gitara i śpiew, Zuzanny Myszk – altówka i Magdaleny Myszk – flet poprzeczny.

W trakcie trwania konferencji uczestnicy wymieniali się swoimi doświadczeniami i uwagami na temat realizacji programu. Mieli też możliwość zadania pytanń, na które odpowiadała pani wizytator Teresa Burczyk - Wojewódzki Koordynator SzPZ.

Dziękujemy za przybycie i do zobaczenia na kolejnym spotkaniu.

Składam serdeczne podziękowania Panu Krzysztofowi Andryskowskiemu, dyrektorowi Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach za wsparcie i pomoc w przygotowaniu konferencji oraz pani wizytator Teresie Burczyk za wsparcie merytoryczne.

Ewa Wierzba - rejonowy koordynator SzPZ