Festiwal Biegowy Gimnazjów im. Józefa Piłsudskiego

Komitet Organizacyjny Obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości z siedzibą w Krakowie zainaugurował ciąg imprez związanych z tą datą Ogólnopolskim Festiwalem Biegowym Gimnazjów  im. Józefa Piłsudskiego, który odbył się w Warszawie w dniach 8-11 listopada 2015 r.

Spośród 60 szkół w naszym kraju noszących imię Marszałka wytypowano 16, a w tej szesnastce znalazła się również szkoła z Sierakowic. Drużyna składała się z trzech dziewcząt i trzech chłopców tylko z klas pierwszych. Reprezentantami naszej szkoły byli: Natalia Kitowska, Antonina Król, Łucja Reglińska, Wiktor Grzenkowicz, Karol Massowa i Klaudiusz Wittbrot.

Festiwal miał charakter edukacyjno-sportowy. Konkurencje biegowe przeplatały się ze zwiedzaniem miejsc związanych z historią Polski oraz miejsc istotnych dla rozwoju polskiego sportu. Muzeum Powstania Warszawskiego, Łazienki Królewskie, Muzeum Sportu, Centrum Olimpijskie im. Jana Pawła II, Stadion Narodowy, Starówka Warszawska to punkty, o których uczestnicy festiwalu mogli się wiele dowiedzieć od profesjonalnych przewodników.

Konkurencje biegowe rozłożone były na trzy dni. W pierwszym dniu zawodów reprezentacje szkół rywalizowały w Drużynowym Teście Coopera i halowej sztafecie 6 x 200 m o Puchar Akademii Wychowania Fizycznego.

Dzień drugi to zmagania drużyn w Mili Terenowej o Puchar Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Kulminacją festiwalu był dzień trzeci, w którym to uczniowie wszystkich zaproszonych szkół oraz kilku szkół z  Warszawy i okolicy brali udział Mili Niepodległości, biegu poprzedzającym XXVII Bieg Niepodległości, który w tym roku zgromadził na starcie około 15000 uczestników. W biegu gimnazjalistów na starcie stanęło około 300 dziewcząt i chłopców. Dystans biegu był niezwykle symboliczny i wynosił 1918 metrów.

Reprezentacja szkoły w Sierakowicach spisała się znakomicie. Zajęła trzecie miejsce w Drużynowym Teście Coopera, pierwsze miejsce w Halowej Sztafecie 6 x 200 m, pierwsze miejsce w Mili Terenowej oraz w Mili Niepodległości dziewczęta (Antonina Król i Łucja Reglińska) zajęły dwa pierwsze miejsca.

Z licznych pucharów zespołowych i indywidualnych zdobytych przez uczniów naszego gimnazjum cieszy szczególnie jeden, przyznany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki dla Najlepszej Szkoły Ogólnopolskiego Festiwalu Biegowego Gimnazjów im. Józefa Piłsudskiego.

Wielkie gratulacje dla całej drużyny z Sierakowic.

Maciej Lewandowski