Solidarni z...

Dnia 20 listopada 2014 r. uczniowie klas 1d i 1f pod opieką wychowawców Mirosławy Tandek  i  Jadwigi Grabowskiej pojechali na najnowszą wystawę interaktywną „Solidarni z …” do Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach.

Po serdecznym przywitaniu zadano uczniom następujące pytanie: „Jaki jest cel waszego przybycia?”  Było wiele różnorodnych odpowiedzi. Prowadzący pytali również o to, czym dziś jest dla nas „solidarność”, czy jesteśmy solidarni, z kim się solidaryzujemy, czy jesteśmy wolni od bliskości.

Następnie zaproszono uczniów na dwugodzinne warsztaty dziennikarskie. Każdy uczestnik spotkania był dziennikarzem. Utworzono 5 grup i przydzielono zadania. Każdy zespół pisał artykuł do czasopisma na następujące tematy:

• „Wolność religijna”, w którym była mowa o nietolerancji religijnej.
  • „Etyka solidarności”, w którym był przeprowadzony wywiad z księdzem Józefem Tischnerem.
  • „Wolność słowa”, w którym przekazano informację o propagandzie i cenzurze.
  • „Przemoc wobec kobiet” i „Problemy uchodźców”, w którym zastanawiano się, z jakimi problemami borykają się na co dzień.

Grupy pracowały aktywnie, sumiennie i z zapałem.  Artykuły, które zostały napisane przez „młodych dziennikarzy” były obszerne i ciekawe. Sporo miejsca  poświęcono etyce solidarności, która mogłaby być punktem wyjścia do podjęcia różnych działań. Liczyli, że dzięki temu ludzie będą bardziej czuli dla innych. Zajęcia okazały się atrakcyjnym sposobem na wykorzystanie wolnego czasu.

Uczniowie zdobyli nowe doświadczenia i zadowoleni wrócili do Sierakowic.