XIX Wojewódzki Zlot Kół Turystyczno-Krajoznawczych

Co roku na Pomorzu odbywa się zjazd kół turystyczno-krajoznawczych.W tym odbył się na Kociewiu w Subkowach.

Naszą szkołę i koło „Europodwórko” pojechało reprezentować 4 uczniów: Kamila Młyńska, Martyna Pobłocka, Andżelika Mejna i Karolina Lehman. Naszym opiekunem była pani Anna Andryskowska. W gimnazjum w Subkowach zagościliśmy od piątku do niedzieli (26-28.09.2014).

Kiedy przyjechaliśmy na miejsce zakwaterowaliśmy się w salach lekcyjnych, a potem ja z koleżanką poszłyśmy  na marsz na orientację. Mieliśmy do znalezienia 11 punktów zajęło nam to 50 min. Niestety nie udało nam się znaleźć  punktu 6. W tym czasie reszta naszej grupy poszła na rajd pt. „Wędrówka z kijem”. Przywiązywaliśmy do niego ciekawe przedmioty napotkane po drodze. Potem wszyscy uczestnicy zlotu  zebrali się w grodzisku, gdzie czekał na nas pokaz rycerski i ognisko z kiełbaskami, podczas którego były opowiadane historie które przygotowały poszczególne grupy.

Następnego dnia w sobotę czekały nas konkursy, lecz najpierw poszliśmy na wyprawę po gminie Subków. Zwiedziliśmy zespoły parkowo–pałacowe, fortyfikacje z początków XX w. oraz śluzy w dolinie Dolnej Wisły. Po powrocie i smacznym obiedzie odbyły się konkursy  wiedzowy, plastyczny i w tym samym czasie piosenki turystycznej. My zaśpiewaliśmy nasz hit ,,Pojedziemy na wycieczkę". Na koniec były konkurencje sportowe.

W niedzielę po rannej Mszy Świętej odbyło się podsumowanie całego zlotu. Na ogłoszenie wyników czekaliśmy z niecierpliwością. Okazało się, że dostaliśmy wyróżnienie za opowieści z kijem, III miejsce w konkursie piosenki, II w zmaganiach turystyczno-sportowych i I miejsce za plakat promujący walory gminy Subkowy.

Ten zlot bardzo mi się podobał. Było ciekawie i wesoło. Poznaliśmy dużo nowych osób (m.in. z Pelplina, Gdańska, Chmielna, Rumi). Bardzo chciałabym pojechać też za rok na ten zlot, który prawdopodobnie odbędzie się w Malborku.

Dziękujemy naszej pani, że z nami pojechała, przygotowywała nas do konkursów i w nas wierzyła.

Dziękujemy!

Martyna Pobłocka z klasy IIe