Działalność w roku 2019

Rok 2019 to rok dość intensywny, jeśli chodzi o działania na rzecz młodzieży z gminy Sierakowice i powiatu kartuskiego. Nie chodzi tu o liczbę podjętych działań, ale ich zasięg.

Pani Wioletta Kuczkowska i pan Witold Sildatk napisali oraz przeprowadzili zadanie pt. II Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej „Z Józefem Piłsudskiem – dawniej i dziś”. Do konkursu zgłosiły się niemal wszystkie szkoły z terenu gminy Sierakowice. Atrakcyjne nagrody i ciekawa forma już po raz drugi przyciągnęły uczestników do wzięcia udziału w naszym przedsięwzięciu.

Pan Rajmund Spręga zaplanował oraz przeprowadził zadanie pt. Wypłyń na głębię 4 – aktywne wędkarstwo. W tym przedsięwzięciu chętna młodzież z terenu całej gminy wzięła udział w zawodach wędkarskich. Nie zabrakło kiełbasek i nagród, ale przede wszystkim dobrej zabawy.

Pan Adrian Klawikowski wymyślił i nadal prowadzi zadanie pt. Młodzieżowe Studio Nagrań. Ten projekt promuje młodych ludzi z terenu powiatu kartuskiego, którzy mają ochotę pochwalić się swoim talentem wokalnym. Zadanie zakłada bowiem nagranie wybranego utworu uczestników w studiu nagrań.

Drugi rok z rzędu naszego towarzystwo zajmuje się przygotowaniem młodzieży z naszej gminy do międzynarodowego konkursu kreatywności pt. Odyseja Umysłu. Działanie to obejmuje zatrudnienie trenerek, zorganizowanie zajęć, wyjazdy na konkurs regionalny i ogólnopolskie, a także zaplanowanie i przeprowadzenie wyjazdu na Finały Światowe do USA.

Wszystkie wymienione zadania realizowane są w ścisłej współpracy ze Szkołą Podstawową nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach, w której mamy swoją siedzibę.

Działalność w roku 2018

Dwa zupełnie nowe działania proponowane uczniom z terenu Gminy Sierakowice to: Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej „Z Piłsudskim dawniej i dziś” oraz Weekend na rowerze z rowerlove.pl.

Z okazji obchodów istnienia 100-lecia Państwa Polskiego nasi członkowie postanowili napisać projekt, w którym uczniowie będą mogli w niekonwencjonalnej formie obchodzić tę rocznicę. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem i w przyszłym roku planowana jest kolejna jego edycja.

Drugi z projektów stanowił sposób aktywnego spędzania czasu jako alternatywę dla wszechobecnych mediów cyfrowych. W tym zadaniu udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Floriana Ceynowy w Sierakowicach oraz Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach

Ponadto zarząd stowarzyszenia postanowił, że zajmie się organizacją wyjazdu młodzieży z Sierakowic do USA w ramach międzynarodowego konkursu kreatywności „Odyseja Umysłu”. To duże zadanie logistyczne nie byłoby możliwe do zrealizowana, gdyby nie rzesza darczyńców, która wsparła je finansowo. Opłaciło się podjąć ten trud, ponieważ grupa uczniów z naszej gminy zajęła I miejsce na świecie w swojej kategorii.